Politik & samhälle

En nödvändig men oavslutad studie om dagens nazism

Nazismen i Sverige 2000–2014
Heléne Lööw

Ordfront
286 sidor
ISBN 9789170378188

| Respons 5/2015 | Låst recension | 8 min läsning

Lööws bok är snarare en början på en studie av dagens svenska nazism än en slutförd sådan. Det man framför allt saknar är mer inträngande analyser av nazisternas tankevärld. Trots de invändningar som kan riktas mot boken behövs den i dagens debatt.

Vi ska nog vara tacksamma mot Heléne Lööw för att hon skrivit Nazismen i Sverige 2000–2014. Det är viktigt att boken finns. Svensk nazism är inte bara obehaglig och obetydlig, utan också svår att skriva en läsvärd text om. Obetydlig därför att det handlar om få personer och svaga organisationer, obehaglig på grund av tankevärlden, men också därför att nazisterna är våldsbejakande och begår brott som bankrån, misshandel och ibland mord.


Klas Åmark

Klas Åmark är professor emeritus i historia och har skrivit flera böcker om fackföreningsrörelsens och välfärdsstatens historia. Läs alla texter

Ur samma nummer

Mest lästa recensioner

  1. Historia
    Nazisternas försök att mobilisera islam
    Hakkorset och halvmånen Niclas Sennerteg
  2. Filosofi & psykologi
    Frälser de redan frälsta och irriterar de redan irriterade
    12 livsregler – Ett motgift mot kaos Jordan B. Peterson
  3. Ekonomi
    Ikea marknadsför det svenska folkhemmet
    Design by IKEA – A Cultural History Sara Kristoffersson
  4. Filosofi & psykologi
    En bok för alla som kantstötts av mätbarhetshysterin
    Det omätbaras renässans – En uppgörelse med pedanternas herravälde Jonna Bornemark